Poprvé ve školce

Začátek docházky do mateřské školy je pro dítě v každém případě velkou změnou a ta s sebou přináší spoustu pocitů a zážitků, se kterými se musí malý školáček vyrovnat. Vstup do neznámé budovy a do třídy s jejím vybavením a hračkami, než jaké zná z domova, mezi cizí děti a dospělé bez rodičů. Musí se přizpůsobit dosud nezvyklému režimu a požadavkům a naučit se komunikovat s novou osobou - paní učitelkou. Každé dítě reaguje na takovou situaci trochu jinak.


Jak dítěti pomoci?

  • Rozlučte se krátce. Loučení dlouze neprotahujte, pokuste se rychle odejít. Někdy loučení představuje větší problém pro maminku než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte.
  • Plačící dítě předejte co nejrychleji paní učitelce do třídy a důvěřujte jí.
  • Zpočátku volte kratší rituály. Voďte dítě, pokud možno, ve stejný čas a vyzvedávejte je ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete, po obědě, po svačině - nejen obecné jako brzy, za chvíli, po práci apod.
  • Pokud dítěti slíbíte, že půjde po obědě domů, vždy svůj slib splňte.
  • Buďte citliví a trpěliví. Vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo.
  • Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte. Vysvětlete mu, že je máte rádi a že do školky chodí proto, že každý má své povinnosti, vy práci, děti školku.
  • Komunikujte s paní učitelkou. Možná se dozvíte, že když ze školky pro nervy drásající scéně odejdete, vaše dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.
  • Dítě za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte.
  • Pozitivně je motivujte. Neříkejte doma dítěti, že chápete, jak to muselo být strašné, vydržet takovou dobu bez maminky, naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky.